Ale życie!

Barierki zabezpieczające do placu robót

 

Prace ziemne zazwyczaj były przeprowadzane już po odgrodzeniu terenu na którym były przeprowadzane, aczkolwiek zdarzało się również iż ogrodzenie nie było od ręki dostępne. W takich przypadkach zazwyczaj posiłkowaliśmy się użyciem taśmy ostrzegawczej, która była jednak tylko półśrodkiem, używanym tylko w razie konieczności. Od niedawna zaczęliśmy jednak zastanawiać się nad rozszerzeniem inwentarza załogi, i wprowadzeniem przenośnych barierek ochronnych do użytku.

Lekka barierka do prac ziemnych

barierki ochronne bhpPodczas gdy elementy ogrodzenia budowlanego zajmowały dość dużo miejsca, i wymagały zdecydowanie dużo czasu by ustawić je w miejscu i wyregulować odpowiednio, lekkie barierki mogły zostać rozłożone w kilka minut, jednocześnie zajmując o wiele mniej miejsca podczas transportu i nie wymagając użycia osobnego samochodu by przewieźć wystarczająco elementów by odgrodzić cały teren, na którym przeprowadzane były prace. Niemal wszystkie barierki ochronne bhp były również bardzo wielofunkcyjne, gdyż równie dobrze mogły zostać zamocowane w podłożu do czasu zakończenia prac, służąc jako metoda na zmniejszenie ilości wypadków w trakcie pracy i zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, jak również mocowane na podstawach, dzięki czemu można było użyć je w miejscu w którym aktualnie wymagane było zastosowanie barierek ostrzegawczych. Nie były one ciężkie, gdyż zazwyczaj wykonywane były z lekkiego stopu aluminium, toteż zmiana ich położenia nie przysparzała większych problemów, ani też nie wymagała dużego nakładu pracy i siły. Większość barierek, dostępnych w sklepach budowlanych i hurtowniach z artykułami pracowniczymi, była fabrycznie pomalowana w jaskrawe kolory ostrzegawcze, zazwyczaj biel i czerwień, aczkolwiek intensywny pomarańcz i czarne pasy, używane do znakowania maszyn budowlanych, były również często widywane. Barierki były więc widoczne z dużej odległości i zapobiegały nie tylko ewentualnym próbom wejścia na teren przeprowadzanych robót, ale zwiększały również bezpieczeństwo pracowników na terenie wykonywania prac, chroniąc przed przypadkowym upadkiem z dużych wysokości czy wejściem w zasięg pracujących maszyn.

Barierki tego typu należały do bardzo tanich, więc zakup dużej ilości, wystarczającej do ogrodzenia nawet dużego terenu, nie był bardzo dużym wydatkiem, a na dodatek, owe barierki mogły być transportowane bez konieczności wydzielania do tego celu całego samochodu. Sprawdziły się doskonale, zarówno jako tymczasowe ogrodzenie, jak i zabezpieczenie wewnętrzne podczas pracy.