Co wiemy o enzymach trawiennych?

Enzymy trawienne to białka, które regulują reakcje chemiczne wykorzystywane przez organizm do trawienia pokarmu. Enzymy rozkładają żywność na kawałki składników odżywczych, aż staną się wystarczająco małe, aby mogły zostać wchłonięte do krwiobiegu i rozprowadzone po całym organizmie. Ponieważ enzymy trawienne pomagają organizmowi rozkładać tłuszcze, węglowodany i białka, teoria głosi, że uzupełnienie zaopatrzenia organizmu w te enzymy będzie promować zdrowe trawienie i złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.

Dlaczego warto używać enzymów trawiennych?

enzymy trawienne w tabletkachKilka narządów, w tym trzustka, jelito cienkie, gruczoły ślinowe, żołądek i wątroba, produkują enzymy trawienne. Suplementy mogą być wytwarzane ze zwierząt, roślin i źródeł mikrobiologicznych. W przypadku problemów trawiennych lekarze mogą zalecić zmianę stylu życia, aby pomóc w leczeniu objawów różnych chorób gastrologicznych. Jeśli to nie pomaga konieczne jest stosowanie suplementów diety. Enzymy trawienne w tabletkach w większości przypadków przynoszą wręcz natychmiastową ulgę. Badania wykazują, że osoby, które często cierpiały na biegunkę po posiłkach i przyjmowały enzymy w tabletkach, zgłaszały zmniejszenie objawów. Ponadto enzymy wpływają na  zmniejszenie dyskomfortu w żołądku, gazów i wzdęć. Wiele form suplementów enzymów trawiennych jest szeroko dostępnych bez recepty i najczęściej uważa się je za bezpieczne, gdy są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Zdolność organizmu do wytwarzania enzymów zmniejsza się wraz z procesem starzenia. Ponadto genetyka, wirusy żołądkowe i stres mogą wyczerpać zasoby enzymów trawiennych w organizmie. Enzymy trawienne lub jakikolwiek suplement zawsze najlepiej przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. Jest możliwe, że lekarz może przepisać enzym na receptę, który różni się znacznie od suplementów dostępnych bez recepty. Istotne jest, aby osoby, które zdecydują się na suplement bez recepty, przeczytały etykiety przed ich zakupem. Warto też najpierw porozmawiać z lekarzem.

Należy pamiętać, że cena i jakość enzymów trawiennych może się znacznie różnić. Najlepiej jest przejrzeć pożądane dawki i jednostki miary z przeszkolonym pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że produkt jest wart swojej ceny i dostarczy pożądany poziom enzymów. Generalnie ludzie powinni zawsze przyjmować te suplementy z jedzeniem. Podczas przyjmowania enzymów trawiennych najlepiej jest to zrobić podczas pierwszego siedzenia do jedzenia lub nieco wcześniej. Zaleca się to osobom z problemem jelita drażliwego.