Ale życie!

Czy warto kupić ubranie z tkaniny poliestrowej?

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych tkanin w przemyśle odzieżowym jest obecnie poliester. Istnieje wiele jego rodzai, a nieustannie powstaje mnóstwo nowych, opartych na innych mieszankach chemicznych. Mimo dużej liczby jego rodzaju i powstawaniu wciąż nowszych, można wyróżnić kilka, które posiadają charakterystyczne cechy. Rozróżnić je można głównie na podstawie rodzaju włókna, jakie jest zastosowane do utkania takiej tkaniny. Poliester posiada wiele zalet, ale również i wad. Warto rozważyć je, zanim dokonamy zakupu wyrobu wykonanego właśnie z tego materiału. 

Wady i zalety poliestru

tkanina poliestrowaPrzede wszystkim największą zaletą poliestru jest to, że jest on w dużej mierze odporny na plamy. Ze względu na to, że tkanina poliestrowa nie chłonie wody, większość substancji, którymi możemy się poplamić nie zaszkodzi temu materiałowi. Brak wchłaniania wody przez tę tkaninę ma jednak wiele złych stron. Można uznać to za jego największą wadę. Noszenie ubrań poliestrowych powoduje często to, że się pocimy. Inną zaletą włókien poliestrowych jest ich sprężystość. Pomimo odkształcenia, na przykład pod wpływem ciepła ciała, szybko potrafią one wracać do pierwotnej postaci. Dzięki tej cesze, materiał wykonany z poliestru praktycznie wcale się nie gniecie. Jedyne materiały zawierające domieszki innego rodzaju włókien mogą się wygniatać. Kolejną zaletą tkanin poliestrowych jest ich łatwość do barwienia oraz brak odbarwiania w efekcie częstego prania. Raz zabarwiony odpowiednio materiał zachowuje nadany odcień przez długi czas. W trakcie zakładania, szczególnie przez osoby o długich włosach, może on powodować ich elektryzowanie co nie jest przyjemne. Na dodatek nie przepuszcza on powietrza. Co do jakości, oraz wyglądu materiału również można mieć pewne zastrzeżenia, ale wszystko zależy od pochodzenia i składu poliestru. Według wielu znających się na rzeczy osób, wygląda on nawet tandetnie i sztucznie. W końcu to materiał sztuczny, a nie naturalny. Na pewno największą zaletą tej tkaniny jest to, że jest ona bardzo tania. Dzięki zakupowi tego materiału firmy odzieżowe oszczędzają wiele pieniędzy, a efekty pracy są podobne jak na materiałach naturalnych. 

W ostatnim czasie dużą popularność zyskało jednak stosowanie tkanin poliestrowych przy produkcji strojów sportowych. Wykorzystywana jest tam jednak zupełnie inna technologia tkania, niż w przypadku standardowych tkanin, z których produkowane są ubrania w tak zwanych „sieciówkach”, gdzie jego największą zaletą jest cena hurtowa tkaniny dla producenta odzieży.