Do czego służy rębak tarczowy?

 

Drewno ma wielorakie zastosowanie, jest bardzo popularnym materiałem. Produkowane są z niego wiele przedmiotów użytkowych, takie jak meble, papier, różnego rodzaju i przeznaczenia belki, a nawet domy, łodzie czy dzieła sztuki, szczególnie rzeźby. Jest używane także jako paliwo opałowe do pieców czy kominków jako węgiel drzewny i pellet. Aby wykorzystać je jako dostawcę energii trzeba posiadać odpowiedni sprzęt.

Zastosowanie rębaka tarczowego

najlepszy rębak tarczowyNa świecie występuje wiele maszyn, które przetwarzają drewno w taki sposób żeby było zdatne do użycia w piecykach. W naszym kraju bardzo popularne są rębaki, które służą do rozdrabniania fragmentów drewna bądź gałęzi, które wcześniej już zostały pocięte. Używają ich zarówno rolnicy, którzy w ten sposób mogą otrzymywać opał oraz firmy czy samorządy dbający o drzewa. Przycinając ich gałęzie, mogą je wtedy w jakiś sposób spożytkować. Takie posiatkowane kawałki przedsiębiorstwa mogą wykorzystać do produkcji papieru albo przeznaczyć go na ściółkę czy na paliwa do kominków bądź pieców. Rolnicy dzięki temu urządzeniu pozbywają się dziko rosnących krzewów lub usuwają obumarłe konary, dbając przy okazji o swój sad, ogród czy podwórko. Samorządy w ten sposób zmniejszają zagrożenie – przycinając je na drogach zapewniają wtedy większe bezpieczeństwo samochodom i pieszym. Rębaki dzielą się na kilka rodzajów, zarówno jeśli chodzi o sposób użycia, jak i zastosowane przez producenta ostrze. Rozdrabniacz do gałęzi występuje z własnym napędem, kiedy to potrzebuje operatora. Często jest na gąsienicach, co umożliwia dotarcie nawet do najtrudniejszego terenu. Produkowane są również rębaki przystosowane do traktora, który ciągnie wówczas to urządzenie i w ten sposób jest transportowane. Patrząc na sprzęt używany do pracy, to właśnie te ostatnie są najbardziej popularne. Z dwóch rodzajów ostrzy wydaje się, w działaniu jest najlepszy rębak tarczowy. Ceny tego typu rozdrabniacza są niższe niż bębnowych, ale jego możliwości są równie duże. Rębak tarczowy przeznaczony jest zazwyczaj do skruszania gałęzi oraz pni drzew, których średnica nie przekracza 12 cm. Można regulować również grubość pozyskiwanego materiały, najczęściej w kilku zakresach.

Jeśli zastanawia się ktoś nad kupnem rębaka do drewna, powinien pamiętać o planowanej ilości gałęzi, którą planuje rozdrobnić bowiem inne potrzeby będą rolnika na jego gospodarstwie, a inne firm zajmujących się drogami czy oczyszczaniem miasta. Jeśli weźmie się wszystkie te aspekty pod uwagę, wybór takiego urządzenia nie powinien być problemem, a sam sprzęt posłuży wiele lat.