Ale życie!

Dobroczynne działanie maści borowinowej na stawy

Farmacja jest od stosunkowo niewielu lat kierunkiem studiów czy specjalizacją w technikum. Koncerny farmaceutyczne wcale nie istnieją też od wieków. A jednak dawniej ludzie także chorowali i jakoś musieli się leczyć. Pierwsze leki powstały na bazie naturalnych składników roślinnych, w których korzystało się dawniej w formie naparów czy okładów, a nie tabletek czy syropów. Tak leczy się wielu ludzi do dziś w krajach wschodniej Azji. Do dziś wiele specyfików aptecznych to chemiczne pochodne ekstraktów z roślin czy innych produktów natury. Nawet narkotyki potrafi się dziś wykorzystać w dobrym celu i użyć przeciwbólowo. Nasze babcie w dużej mierze do dziś na ból brzucha popijają napar z ziół, zamiast łykać tabletkę rozkurczającą.  Gdzie jeszcze korzysta się z tej wiedzy? Warto o niej pamiętać.

Jak używać maści borowinowej?

maść borowinowa na stawyWiele naturalnych składników wykorzystuje się przy źródłach ich powstawania. W okolicach tężni intensywnie leczy się różne schorzenia solanką. W wielu kurortach uzdrowiskowych i sanatoriach wykorzystuje się też borowinę. Jest to całkowicie bezpieczna, naturalna substancja, która wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Popularna jest jako maść borowinowa na stawy. Najczęściej stosują ją osoby z reumatoidalnym zapaleniem, w którym borowina przynosi ogromna ulgę. Nie przyjmujemy jej doustnie, a w postaci maści i okładów. Borowina to po prostu błoto – torf powstały na skutek działania bakterii gnilnych. To właśnie one przyczyniły się do powstania prozdrowotnych właściwości borowiny. Utrzymuje ona ciepło w miejscu nałożenia, jednocześnie oddając swoje dobroczynne składniki. Pełna jest witamin i minerałów, które regenerują tkanki. Najlepszą formą nałożenia borowiny jest jej czyta postać, czyli błoto wymieszane z nośnikiem – na przykład wazeliną. Częściej jednak spotkamy ją w formie maści niemal w każdej aptece. Jej zaleta jest także możliwość długotrwałego stosowania nawet kilka razy dziennie przez kilka tygodni, a także na duże powierzchnie ciała. Jedynie należy uważać, aby nie aplikować jej na uszkodzoną skórę.

Zabiegi borowinowe znajdziemy w wielu gabinetach masażu i spa, a także w kurortach uzdrowiskowych i sanatoriach. Kąpiele borowinowe, masaże czy okłady przyczyniają się do zmniejszenia bólu, objawów zapalenia, regeneracji tkanek. Zabiegi z użyciem borowiny są całkowicie bezpieczne. Istnieje niewiele przeciwwskazań do ich stosowania. Są też często przyjemną formą relaksu. Borowinę znają nasze babcie i ich mamy. Dawniej naturalne leczenie było jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wszelkie dolegliwości.