Ale życie!

Funkcje programów do wystawiania faktur

 

Przedsiębiorcy, którzy świadczą swoje usługi innym przedsiębiorcom, muszą rozliczać się z nimi na podstawie wystawionej faktury lub rachunku. Wszystko zależy od tego czy jest się vatowcem czy nie. Ci pierwsi muszą dzisiaj wystawiać faktury elektronicznie, czyli z pomocą komputera i specjalnego programu. Trzeba przecież raz w miesiącu wysłać specjalny plik kontrolny do urzędu skarbowego. Tego pliku nie zrobi się ręcznie, a jego wygenerowanie jest podstawową funkcją każdego oprogramowania do fakturowania.

Polecane programy fakturowe dla małych firm

polecany program do wystawiania fakturWarto tutaj nadmienić, że wystawianie rachunków czy faktur jest absolutnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Nie można prowadzić działalności gospodarczej i nie wystawiać żadnych rachunków. Taką możliwość mają jedynie Ci, którzy sprzedają swoje produkty klientom indywidualnym i wystawiają za takie transakcje po prostu paragony. Tak więc faktury wystawiają wszystkie firmy świadczące usługi innym firmom. Jeśli chodzi o elektroniczne wystawianie faktur to jest to naprawdę bardzo proste. Wystarczy jedynie kupić bądź ściągnąć jakiś polecany program do wystawiania faktur. To wcale nie musi być płatny program, bo bardzo wiele takich programów można mieć zupełnie za darmo. Na pewno posiadanie i korzystanie z programu jest koniecznością szczególnie dla tych, którzy są płatnikami podatku VAT. Wówczas właśnie występuje konieczność wysyłania do urzędu pliku kontrolnego z wszystkimi transakcjami uwzględniającymi ten podatek. Programy do faktur mają jednak o wiele więcej funkcji realnie ułatwiających życie wszystkim przedsiębiorcom. Można w jednym mailu wysłać wszystkie wystawione faktury do swojej księgowej. Można też w łatwy sposób zrobić podsumowanie faktur i zweryfikować ich płatność z tym co jest na koncie bankowym. Każdy program oferuje funkcje, które przedsiębiorcy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Wystawianie dokumentów sprzedażowych jest podstawą prawną do uzyskania zapłaty za wykonaną usługę czy za sprzedany towar. Jeśli nie wystawi się faktury to nie ma podstawy do zapłaty. Każdy przedsiębiorca powinien wystawiać dokumenty za pomocą komputera. Elektroniczne faktury wysłane wiadomością mailową są tak samo ważne jak dokumenty wydrukowane i podbite firmową pieczątką. Z wystawiania faktur elektronicznych płynie bardzo wiele korzyści. To realne oszczędności zarówno pod względem finansowym jak i w wymiarze pro ekologicznym. Większość przedsiębiorców musi wystawiać swoje faktury elektronicznie, więc nie da się od tego już odejść.