Ale życie!

Instalacje zapewniające ciepło w mieszkaniach

 

Wzrost zapotrzebowania na energię w różnych postaciach wymusza na urzędach miast stosowanie kolejnych zachęt do stosowania alternatywnych źródeł energii przez mieszkańców. Różnicę pomiędzy popytem a podażą energii można minimalizować poprzez budowanie i uruchamianie kolejnych bloków energetycznych. Z reguły jednak bloki te są zasilane paliwami stałymi takimi jak chociażby węgiel kamienny czy brunatny. Ich spalanie negatywnie wpływa na jakość powietrza oraz stan środowiska. W związku z czym niektóre miasta wraz ze wsparciem państwa oraz organizacji międzynarodowych starają się przekonać mieszkańców do stosowania nowych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii.

Opole wdraża nowoczesne rozwiązania z zakresu pomp

pompy ciepła w OpoluJednym z przykładów może być tutaj miasto Opole i funkcjonujące tam programy promujące inwestycje w tak zwane odnawialne źródła energii. Mieszkańcy miasta, którzy chcą na przykład zmodernizować instalację grzewczą mogą liczyć na atrakcyjne dopłaty oraz dofinansowania na zakup i montaż pomp ciepła, które stanowią alternatywę dla klasycznych instalacji centralnego ogrzewania. Sprawia to, że pompy ciepła w Opolu są coraz powszechniej stosowanymi urządzeniami mającymi za zadanie ogrzewać zarówno powietrze w obiekcie jak i zapewniać ciepłą wodę użytkową lokatorom zamieszkującym budynek. Często jednak sama pompa nie jest w stanie pokryć stuprocentowego zapotrzebowania na energię cieplną. W związku z tym projektanci nowoczesnych instalacji rekomendują stosowanie dodatkowych źródeł, które w połączeniu z pompą ciepła będą w stanie zapewnić stuprocentowe pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowym elementem instalacji hybrydowej mogą być kolektory słoneczne, które wraz ze zbiornikiem buforowym mogą ogrzewać wodę do żądanej temperatury. W zbiorniku znajduje się bowiem grzałka, która w razie konieczności dogrzewa wodę do zadanej temperatury. Pompa ciepła w połączeniu z kolektorami słonecznymi stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców Opola.

Inwestycje w ekologiczne i nowoczesne źródła energii zarówno cieplnej jak i elektrycznej są dofinansowywane z budżetu miasta, a także z programów operacyjnych państwowych oraz międzynarodowych. Wszystko to sprawia, że w skrajnym przypadku mieszkańcy mogą liczyć na finansowanie w wysokości większości kosztów kwalifikowanych co często dochodzi do kilkudziesięciu procent całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Jest to więc idealny moment żeby wymienić istniejącą instalację na nowe rozwiązania zapewniające lepszą sprawność oraz ekologiczność. Pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem, które może być bez problemu stosowane na terenie Opola.