Ale życie!

Jak zbudować tunel ogrodniczy?

 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ludzkość tak naprawdę od zawsze zajmuje się w sposób bezpośredni pokonywaniem problemów, które napotyka na swojej drodze, bo to właśnie dzięki takiemu podejściu do życia udało nam się bardzo mocno rozwinąć niektóre branże. Przykładem problemu, który towarzyszy nam praktycznie od zawsze jest niska temperatura. Tym bardziej że w niektórych strefach klimatycznych takie różnice temperatur potrafią być wyjątkowo ekstremalne. Tunele ogrodnicze są wyjątkowo ciekawym pomysłem na rozwiązanie tego problemu. Pomysł ten jest zresztą bardzo skuteczny.

Przydatne właściwości folii tunelowych

folia tunelowa ogrodniczaWszystko, co będzie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, musi być wyjątkowo odporne, bo przecież nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć nagłych zmian pogody, a już tym bardziej tych zmian kontrolować. Nic więc dziwnego, że folie tunelowe przed wprowadzeniem na rynek były badane na specjalnych maszynach wytrzymałościowych i dzięki temu producentowi udało się z bardzo dużą dokładnością określić, jaka jest ich wytrzymałość na poszczególne rodzaje naprężeń, do których zalicza się między innymi rozciąganie. Otrzymane wyniki bardzo jasno pokazują, że zniszczenie takiej folii jest prawie że niemożliwe. Folia tunelowa ogrodnicza ma jednak nie tylko być bardzo wytrzymała, ale przede wszystkim ma gwarantować wysoką temperaturę pod konstrukcją, którą przykrywa i jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że zwykle składa się z wielu warstw. Ich ilość zależy od tego, na jaki konkretnie egzemplarz się zdecydujemy. Promienie słoneczne bardzo szybko nagrzewają taką folię do wysokiej temperatury, a jednocześnie nie trzeba się niczego obawiać, bo nadmierna ilość tych promieni zostaje zatrzymana. Dzięki specjalnej strukturze tej folii. To sama struktura wpływa bardzo korzystnie na to, że wszystkie gazy takie jak para wodna i tym podobne nie ulatniają się z wnętrza, gdyż jest ona zawsze wyjątkowo szczelna.

Ma to bardzo duże znaczenie szczególnie, wtedy gdy wykonuje się jakieś zabiegi z użyciem specjalistycznych środków chemicznych takich jak nawozy, opryski i tym podobne. Zakłada się ją zwykle na metalowe konstrukcje, których kształt sprawia, że woda pochodząca z deszczu może zupełnie spokojnie z nich spłynąć, nie doprowadzając do żadnych uszkodzeń. Przyglądając się takim foliom tunelowym, można zawsze z łatwością zauważyć, że poprawiają one również wygląd tej konstrukcji, tym bardziej że są dostępne w naprawdę wielu wersjach kolorystycznych.