Ale życie!

Kotwy stosowane do różnych materiałów

 

Bardzo często jest tak, że musimy połączyć różne elementy konstrukcji wykonane z dwóch innych materiałów. W takim przypadku, aby zapewnić odpowiednie przekazywanie obciążeń, powinniśmy użyć odpowiednich łączników mechanicznych. Najczęściej stosuje się specjalne, stalowe kotwy rozporowe. Niestety ich użycie jest bardzo ograniczone i nie zawsze się sprawdza. Kiedy chcemy zakotwić murłatę w ścianie wykonanej z gazobetonu albo nie mamy pewności do tego, czy nasz wieniec żelbetowy jest odpowiednio zagęszczony, powinniśmy poszukać innego rozwiązania.

Wklejane kotwy chemiczne

uniwersalna kotwa chemicznaMontaż kotew chemicznych jest bardzo prosty. W sklepach budowlanych znajdziemy tuby ze specjalną żywicą epoksydową. Umieszcza się ją w wykonanym odwiercie, a następnie wbija stalowy pręt. Należy pamiętać, aby średnica otworu była o jeden rozmiar wiertła większa, niż stalowy, nagwintowany pręt. Dzięki temu kołek będzie w odpowiedni sposób otoczony klejącą substancją. Po tym, jak umieścimy kotew w otworze musimy odczekać zalecaną przez producenta długość czasu. Jest ona różna dla różnych rozwiązań. Jeżeli nie będziemy trzymać się tego punktu instrukcji i obciążymy pręt, może się okazać, że zostanie on wyrwany z materiału, w którym się znajduje. Uniwersalna kotwa chemiczna działa na zasadzie adhezji. W ten sposób nazywamy zjawisko fizyczne, które polega na wzajemnym oddziaływaniu na siebie cząsteczek dwóch substancji o różnych właściwościach chemicznych. Aby jeszcze bardziej zwiększyć siłę oddziaływań cząsteczkowych, producenci gwintują stalowe pręty. Dzięki temu znacznie zwiększa się powierzchnia przylegania do siebie tych dwóch materiałów, a całe połączenie jest jeszcze bardziej wytrzymałe. Kotew chemiczna jest nazywana uniwersalną, ponieważ możemy ją stosować przy różnych rozwiązaniach materiałowych. Jeżeli nie używaliśmy odpowiedniego sprzętu do zagęszczania mieszanki betonowej i nie mamy pewności, czy stalowa kotew rozporowa się sprawdzi, idealnym zamiennikiem będzie właśnie połączenie, które wykorzystuje adhezję.

Wklejane kotwy doskonale sprawdzą się również w bloczkach gazobetonowych. Mur wykonany z tego materiału posiada bardzo dużo pustek powietrza, które izolują termicznie nasze mieszkanie. Kiedy wywiercimy otwór jego wewnętrzna powierzchnia jest niejednorodna, pełna wypustek i uskoków. Wypełnienie wykonanej szczeliny specjalistycznym klejem powoduje, że znacznie zwiększamy powierzchnię przenoszenia obciążeń z kotwi na materiał murowy. Płynna żywica szczelnie wypełni otwór i zapewni doskonałe zakotwienie pręta.