Które szambo najlepiej wybrać?

 

W dzisiejszych czasach dobrym rozwiązaniem są szamba betonowe oraz ekologiczne, ale mają one swoje zalety, oraz wady, a także zwolenników i przeciwników. Dobrym rozwiązaniem w przypadku małej przestrzeni będzie wykonanie wykopu na szambo betonowe, ale w przypadku gdy mamy bardzo dużą przestrzeń to najlepiej zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jednak kiedy dobrze wiemy, że w niedalekiej przyszłości zostanie utworzona kanalizacja miejska, to nie ma sensu przepłacać za ekologiczne szamba i najlepiej zdecydować się na najtańsze rozwiązanie.

Jaki zbiornik na szambo wybrać?

szczelne szamba betonoweJeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na najniższych kosztach zakupu i budowy, to najlepszym rozwiązaniem okazują się szczelne szamba betonowe. Najczęściej za proste szamba betonowe zapłacimy około 4000 zł wraz z transportem szamba na miejsce oraz z profesjonalnym montażem. W przypadku szamba z polietylenu będziemy musieli dopłacić już około 2000 ł i cały koszt wyjdzie nas około 6000 zł. Natomiast w przypadku szamba, które dodatkowo wzmocnione jest włóknami szklanymi, to będziemy musieli liczyć się z ceną około 8000 zł. Co jest ważne przy zbiorniku na szambo? Bardzo ważne jest to, aby zbiornik betonowy, który będzie gromadził ścieki posiadał odpowiednią rurkę z uszczelką, która zapewni mu odpowiednie odprowadzanie ścieków do zbiornika. Ważne jest, żeby został wykonany specjalny fabryczny otwór na taką rurkę, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę w sytuacji, kiedy dokonywany jest montaż. Na rynku znajdziemy również zbiorniki jednokomorowe lub dwukomorowe, a nawet trzykomorowe. Najpopularniejszym zbiornikiem na szambo jest zbiornik jednokomorowy, ponieważ wtedy przyjeżdża do nas raz na 2 tygodnie lub nawet raz na miesiąc specjalny wóz asenizacyjny, który wypompowuje wszystkie odpady komunalne. Bardzo często również wybierany jest zbiornik na szambo dwukomorowe, w którym zastosowane zostały dwie przegrody i w jednej mamy ścieki grube i cienkie a do drugiej przegrody wpadają tylko ścieki cienkie. W ten sposób w drugiej komorze będzie znajdowała się i przetrwała tylko i wyłącznie sama woda oraz ciecz.

Najdroższym zbiornikiem na szambo jest ten 3-komorowy i kosztuje on kilkaset złotych drożej. Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby mieć własną przydomową oczyszczalnię ścieków, ponieważ kiedy w trzeciej komorze zrobimy napowietrzenie, to może nam posłużyć jako oczyszczalnia. Zawsze przed wyborem odpowiedniego zbiornika na szambo powinniśmy również sprawdzić jaka pojemność będzie dla nas optymalnym wyborem. Najczęściej zależy to od liczby mieszkańców danego domu.