Ale życie!

Lakierowanie proszkiem barwiącym

Usługi lakiernicze zyskują coraz większą popularność. Dobry lakiernik jest na wagę złota. Obecnie ten zawód przeżywa swoją drugą młodość. Lakierowanie wykorzystywane jest w bardzo wielu dziedzinach np. przy produkcji balustrad, ogrodzeń, renowacji felg, odnawiania lakieru na samochodach i w wielu innych dziedzinach. Najbardziej popularnymi typami malowania jest malowanie natryskowe z użyciem pistoletu i malowanie przy użyciu proszku barwiącego w połączeniu z wysoką temperaturą. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, ciężko jednoznacznie określi, które jest lepsze.

Proces malowania za pomocą proszku barwiącego

malowanie proszkoweTen rodzaj malowań jest coraz częściej wykorzystywany do malowania różnych przedmiotów, najczęściej takie jak ogrodzenia, balustrady, części do lamp. Malowanie proszkowe jest nie co droższe od tradycyjnego natryskowego, jednak jest dużo trwalsze. Posiada dużo większy współczynnik odporności na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nakładany proszek jest utwardzany przy użyciu wysokiej temperatury. Malowanie proszkowe dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie powierzchni do malowania, robi się to w takim sam sposób jak przy jakimkolwiek innym malowaniu. Zaczynamy od dokładnego umycia i wysuszenia powierzchni, na którą zamierzamy nałożyć lakier, później poddajemy ją piaskowaniu, a następnie odtłuszczamy przy pomocy specjalistycznych preparatów i rozpuszczalników. Tak przygotowany element jest gotowy do malowania. W tym momencie możemy zacząć nakładać pierwszą warstwę proszku, robi się za pomocą specjalnej sztycy, która zasysa proszek ze zbiornika i pod ciśnieniem nakłada go na malowaną powierzchnię. Tak pomalowany element wkładamy do pieca, generującego temperaturę od stu do dwustu stopni Celsjusza. Temperatura dobierana jest do proszku koloryzującego, jakiego użyliśmy do malowania, ponieważ niektóre z nich posiadają różne temperatury twardnienia. Dany element pozostawiamy w piecu na około czterdzieści pięć minut, po czym wyjmujemy go i pozostawiamy do wystygnięcia.

Malowanie proszkowe to koszt od dwudziestu do czterdziestu złotych za metr kwadratowy. Cena jest uwarunkowana tym jak skomplikowany i duży jest element, który ma zostać pomalowany, np. pomalowanie balustrady będzie droższe od malowania małych elementów w lampach oświetleniowych. Obecnie rynek lakiernictwa w Polsce bardzo prężnie się rozwija, wraz z rosnącą popularnością rośnie liczba zakładów oferujących w swoich usługach malowanie przy pomocy proszku barwiącego zamiast zwykłego lakieru.