Ale życie!

Model anatomiczny do szkoleń

Większości kursantów modele anatomiczne kojarzyły się ze szkolnymi modelami, używanymi na lekcjach biologii w celu przedłożenia podstawowego materiału. Jednak takie modele były nieprzydatne do prowadzenia zaawansowanych zajęć dla ratowników drogowych, głównie ze względu na niemożliwość pokazania najczęściej zdarzających się obrażeń, które przyjdzie im opatrywać w trakcie pracy. Zaczęliśmy więc rozglądać się za bardziej zaawansowanymi modelami, gdyż wielokrotnie słyszeliśmy o istnieniu takowych od zaprzyjaźnionych ośrodków szkoleniowych.

Nowoczesne modele anatomiczne do szkoleń

modele anatomiczne sklepPo sprawdzeniu ofert kilku lokalnych sklepów, zdecydowaliśmy się kontynuować poszukiwania modeli anatomicznych w sklepach internetowych dla specjalistów, Jeden z owych sklepów, mający dość dużą renomę z racji bardzo obszernej oferty i fachowej obsługi, zwrócił naszą uwagę, głównie ze względu współpracy z największymi ośrodkami szkoleniowymi dla ratowników. Interesujące nas modele anatomiczne sklep sprowadzał bezpośrednio od producenta na specjalne zamówienie, choć taka metoda nie była wcale bardziej kosztowna niż zwykłe zakupy. Najważniejsze dla nas było iż w owym sklepie mogliśmy dostać bardzo zaawansowane modele, które w niczym nie przypominały szkolnych odmian. Były one bardziej podobne do manekinów używanych do testów zderzeń, aczkolwiek wykonane były z tworzywa sztucznego które odkształcało się przy dużym nacisku. Modele te odwzorowywały bardzo dokładnie i szczegółowo organizm ludzki, więc były niezwykle przydatnym materiałem dodatkowym podczas szkoleń, aczkolwiek ich zalety były najbardziej widoczne podczas demonstracji. Tworzywo z którego były wykonane zmieniało bowiem kolor po odkształceniu i pomagało w zademonstrowaniu wszystkich efektów wypadku z dużą prędkością, zarówno obrażeń organów wewnętrznych, jak i układu kostnego. Owe modele były łatwo rozkładane, więc w przypadku konieczności szczegółowego omawiania konkretnego zagadnienia wcale nie traciły na przydatności, a możliwość rozłożenia ich na części umożliwiała wykorzystanie tylko jednego modelu do wielu różnych wykładów.

Mimo iż były one droższe niż bardziej podstawowe i mniej szczegółowe odmiany, były naszym zdaniem o wiele lepszym zakupem, głównie ze względu na wielofunkcyjność. Jeden model mógł bowiem z powodzeniem zastąpić niemal wszystkie bardziej podstawowe elementy materiałów szkoleniowych, kosztując o wiele mniej niż cały zestaw owych modeli, jakie często widywane były w szkołach podstawowych, a nawet i wyższych uczelniach.