Ale życie!

Nowoczesne listwy do bram przesuwnych

Listwa zębata to podstawowy element napędu do bram przesuwnych. Jest podstawą funkcjonowania całego mechanizmu, dlatego powinien być prawidłowo dobrany. W zależności od modelu, listwy, są produkowane o długości pięćdziesięciu lub stu centymetrów. Listwa zębata pracuje płynnie i bezgłośnie. Do sprawnego jej obsługiwania warto zainwestować w pilot do zdalnego sterowania. W ofertach sprzedawców znajdziemy listwy nylonowe z rdzeniem stalowym lub z ocynkowanego metalu.   

Sprawdzone listwy zębate do bram przesuwnych

Listwa zębata do bram przesuwnychListwy zębate wykorzystuje się do budowy napędów liniowych. Zazwyczaj współpracują z kołami zębatymi walcowymi. Ułożenie listew jednej za drugą umożliwia szybki przesuw maszyny na dowolnym dystansie. Listwa zębata do bram przesuwnych jest dostępna w różnych wielkościach. Przez wielkość rozumiemy moduł i liczbę zębów danej listwy. Wygląda ona jak czworokątny, podłużny kawałek stali, który po jednej stronie ma nacięte uzębienie. Wszystkie te wymiary są znormalizowane i dostosowane do przeznaczenia danej listwy. Listwy zębate znalazły szerokie zastosowanie w przekładniach mechanicznych w urządzeniach mechanicznych. Listwy zębate to elementy znane nam z napędów bram garażowych. Przenoszą one siłą wygenerowaną przez siłownik bramy. Zbrojone listwy plastikowe czy nylonowe posiadają wzmocnienie tylko w górnej części, dlatego zęby są najbardziej narażone na niszczenie. Przy wyborze materiału należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne oraz częstotliwość używania bramy. Mitem jest stwierdzenie, że listwa plastikowa ciszej pracuje. Prawidłowo zamontowana listwa stalowa zdecydowanie będzie o wiele trwalsza, w sprzyjających warunkach nawet niezniszczalna, a hałas, który generuje jest w zasadzie niesłyszalny. Jeśli podczas pracy listwa się obluzuje pewnym jest, że mechanizm zostanie uszkodzony. Nie warto zaopatrzyć się w listwy z marketów, ponieważ są to ,,jednorazówki’’ – po jednej awarii ich naprawa jest nieopłacalna. Jeśli mamy szczęście to znajdziemy części, ale koszty naprawy mogą przerosnąć koszty zakupu.

Lampy sygnalizacyjne nie są wymagane. Jej zastosowanie ma charakter informacyjny dla ruchu bramy. W przypadku montowania ich na prywatnych posesjach, decyzję o ich montażu podejmuje właściciel. Jednak w przypadku montażu bramy na przykład przy zakładzie pracy lub w miejscu, gdzie porusza się wiele osób i pojazdów lampy sygnalizacyjne są zalecane. Fotokomórki to urządzenia. które blokuje ruch bramy, gdy na jej trasie znajduje się przeszkoda. Jeśli brama nie jest wyposażona w nie, w zależności od mechanizmu, cofnie się lub będzie próbowała przejechać przez przeszkodę.