Ale życie!

Profesjonalna opieka domowa seniorów

 

Ponad milion seniorów w Polsce mieszka samotnie i nie ma się do kogo odezwać. W normalnych polskich rodzinach zwykle pomocą służą bliscy, co zrobić jednak kiedy senior zostaje sam. Czasami opieka nad starszym staje się zadaniem ponad siły krewnych. W tedy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki, tylko i wyłącznie z konkretnej firmy. Jaki jest koszt takiej usługi, jak wybrać odpowiedniego opiekuna.

Opieka dla seniorów co jest istotne

profesjonalna asystentka osoby starszejJak wybrać odpowiedniego człowieka do opieki naszej mamy, taty, babci czy dziadka? To nie lada trudne, gdyż niejednokrotnie w telewizji słyszymy o kradzieżach czy co gorsza, znęcaniem się nad osobami starszymi. Nie chcemy takiej sytuacji, jeżeli mamy kogoś wynająć, to chcemy aby bliska nam osoba czuła się bezpiecznie i swojsko z opiekunem. Dlatego warto wtedy legalnie wynająć opiekuna lub opiekunkę z agencji. Tak więc co wybrać? Opieka domowa, czy dom opieki? Według większość odpowiedź brzmi jednoznacznie, profesjonalna asystentka osoby starszej, to takiej osoby szukamy dla naszego seniora. Są firmy oczywiście gotowe, aby zapewnić opiekę do końca życia w domu opieki. Wszystko zależy od podejścia i od zakresu oferowanych usług. Większość z nas jednak zdecyduje się na wynajęcie opiekunki. Pamiętajmy, że wszystko zależy od wymagań seniorów i stanu zdrowotnego. Bo jeżeli mamy człowieka schorowanego, starszego, takiego, który przez całą dobę musi leżeć w łóżku, to wtedy wymagane jest doświadczenie przykładowo w profilaktyce przeciwodleżynowej, pielęgnacji osób leżących czy karmieniu przez sondę. Ważny jest również wiek, kondycja i fizyczna siła opiekunów. Aby wykąpać starszego, niesamodzielnego człowieka, trzeba go zwykle przenieść do wanny na własnych rękach. Często w kluczowych momentach, potrzebna jest decyzja o zatrudnieniu opiekunki na całą dobę. Zatrudnienie więc opiekunki z zamieszkaniem wynosi około 3 tysięcy złotych na miesiąc to cena podobna do usługi w domu opieki, większość jednak decyduje się na pozostawienie seniora we własnym miejscu zamieszkania.

 W takiej sytuacji powód jest prosty, ma opiekuna tylko dla siebie i służy pomocą osobie starszej od rana do wieczora. Ludzie też lepiej się czują we własnym miejscu zamieszkania i szybciej zdrowieją, a jeżeli opiekun i senior się zaprzyjaźnia, do może to być naprawdę fajna symbiotyczna relacja. Jeżeli chodzi o wybór – asystent, opiekun czy pielęgniarka dla naszego seniora, myślę, że na pewno stan fizyczny zadecyduje, kogo wybrać na opiekuna. Konkretny wybór musi uwzględniać stan pacjenta oraz prognozy co do jego zdrowia.