Profesjonalne filamenty do wydruków

Możliwość szybkiego wydrukowania bardzo precyzyjnych, a jednocześnie wytrzymałych figurek kolekcjonerskich była ogromnym ułatwieniem dla warsztatu produkującego ledwie kilkadziesiąt sztuk miesięcznie na zamówienie. Dotychczas figurki były bowiem odlewane w formach wtryskowych i obrabiane po ich odebraniu, co czyniło wykonanie nawet jednej sztuki bardzo czasochłonnym i męczącym zadaniem. Początkowo nie uważaliśmy iż filamenty do drukarek byłyby dobrym materiałem do wykonywania precyzyjnych figurek, choć co chwila wprowadzano na rynek nowe, lepsze ich odmiany.

Filamenty do druku precyzyjnego

filament do drukarki 3dOd niedawna zainteresowaliśmy się filamentami do drukarek, które reklamowane były jako odmiany przeznaczone dla modelarzy, znacznie lepiej nadających się do wydruku skomplikowanych figurek z ogromną ilością detali. Użytkownicy którzy mieli okazję takie filamenty przetestować, często porównywali je do żywicy modelarskiej czy plastycznych odmian tworzyw sztucznych służących do odlewów wtryskowych, gdyż końcowe wydruki, mimo wytrzymałości, były dość elastyczne, jednocześnie posiadając bardzo niewielką kruchość, przez co nie były podatne na pękanie pod wpływem nacisku, choćby po przymocowaniu elementu do modelu za pomocą mocnego kleju. Modelarski filament do drukarki 3d występował w kilku odmianach, różniących się właśnie twardością i podatnością na obróbkę po wykonaniu wydruku, a w najlepszych drukarkach, umożliwiających wykorzystanie kilku filamentów jednocześnie sprawdzał się on najlepiej. Druk mógł być bowiem ustawiony w taki sposób, by rdzeń bryły wykonany były z twardszych i bardziej wytrzymałych filamentów, a wszelkie elementy szczegółowe drukowane były filamentem bardziej precyzyjnym i elastycznym. Można było w ten sposób wykonywać najbardziej szczegółowe wydruki z dużą ilością detali, które nadal pozostawały wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, zwłaszcza podczas transportu do zamawiającego.

W standardowych modelach drukarek działał on jednak tak samo dobrze, zwłaszcza w momencie gdy drukowana bryła wykonana miała zostać tylko z jednego rodzaju filamentu, i nie wymagała jego wymiany w trakcie trwania wydruku. Modelarskie filamenty oczywiście były droższe niż najbardziej podstawowe odmiany, aczkolwiek były od nich nieporównywalnie bardziej wydajne i precyzyjne. Druk z ich pomocą również okazał się o wiele tańszy i szybszy niż odlew wtryskowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność zamówienia formy, która w pewnym momencie mogła okazać się przestarzała, choćby po zmianie wyglądu serii figurek lub wycofaniu jej z produkcji.