Ale życie!

Przewóz dużej ilości paliwa

 

Różnego rodzaju paliwa rozwożone są po całym kraju przy pomocy cystern. Nie da się tego zrobić w inny sposób. Taki transport paliwa musi być przede wszystkim w pełni bezpieczny, ponieważ paliwo jest substancją łatwopalną i przewożenie jej w nieodpowiedni sposób może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami oraz bardzo dużymi stratami dla firmy dystrybuującej dany olej napędowy. Osoba zasiadająca za kierownicą cysterny musi być doświadczonym kierowcą i posiadać dodatkowe badania uprawniające do przewozu substancji niebezpiecznych.

Charakterystyka cysterny paliwowej

cysterna paliwowaPaliwo niezależnie od jego rodzaju jest silnie wybuchowe, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jego w transporcie pełni tutaj kluczową funkcję. W celu przewożenia paliwa z miejsca, gdzie się je wytwarza do np. stacji paliw, używa się cysterny paliwowej. Jest to zespół pojazdów składający się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to tak zwany ciągnik, wyposażony w duży silnik o potężnej mocy oraz w dwie osie napędowe, na których znajdują się koła podwójne i jedną oś skrętną z kołami pojedynczymi. Daje to dużą przyczepność ciągnikowi, dzięki czemu nie wpada on w różnego rodzaju poślizgi nawet na mokrej powierzchni. Drugim elementem zespołu pojazdów jest cysterna umiejscowiona na dwóch osiach z kołami podwójnymi i przyczepiona do ciągnika. Cysterna jest wykonana z bardzo wytrzymałego materiału na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Większość cystern posiada konstrukcję dwupłaszczową, co daje nam podwójne bezpieczeństwo podczas transportu paliwa. Materiał wykorzystany do produkcji płaszcza zewnętrznego cysterny nie przewodzi prawie wcale ciepła, co zapobiega nagrzewaniu się paliwa wewnątrz cysterny. Ciągnik, jak i cysterna paliwowa wyposażona jest w bardzo mocne hamulce, które pozwalają wyhamować cały zespół pojazdów na bardzo krótkim odcinku drogi, to również podnosi nam w dużym stopniu bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przepisy dotyczące przewozu dużych ilości oleju napędowego, mowa tu o tysiącach litrów, są bardzo restrykcyjne. Zostały one wprowadzone nie dlatego, aby robić komuś na złość, a w trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nie należy nawet na chwilę zapominać, jak duże ryzyko niesie za sobą przewożenie kilku tysięcy litrów benzyny, jednak jeśli robimy to w odpowiedni sposób, zgodnie ze wszystkim przepisami, używając odpowiedniej cysterny, wtedy jest to względnie bezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych pojazdów znajdujących się wokół cysterny w danym czasie.