Ale życie!

Rower do zaawansowanego treningu

Kontuzje były normalną rzeczą w każdej dyscyplinie sportowej, a jazda wyczynowa nie była żadnym wyjątkiem. Z tego też powodu, podczas przejazdów na nawet najłatwiejszych trasach zachowywaliśmy największe środki ostrożności, pomimo których urazy nadal się zdarzały. Zwłaszcza nadwyrężenie organizmu było główną przyczyną takowych, i niczym dziwnym nie były przerwy w uczestnictwie w zawodach, które zdarzały się nawet najlepszym z zawodników.

Nowoczesny rower do treningów

rower treningowyPo kilku latach intensywnej jazdy i na mnie przyszła pora, gdy musiałem na parę miesięcy odstawić jazdę wyczynową z powodu przeciążenia, które mogło skończyć się poważną kontuzją. Nie zamierzałem jednak bezczynnie czekać na powrót do formy, choć jakakolwiek jazda, nawet rekreacyjna, odpadała z miejsca, gdyż nawet najmniejsza kontuzja mogła skończyć się poważnym urazem. Kolega z drużyny, weteran z wieloletnim stażem i doświadczeniem w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami i przerwami w uczestniczeniu w nawet najłatwiejszych zawodach sportowych, polecił mi zakup roweru treningowego, by utrzymać się w dobrej kondycji podczas przerwy od jazdy. Polecany przez niego rower treningowy, którego sam używał, był jednym z najnowocześniejszych modeli, jakie były obecnie w sprzedaży. Mimo iż z wyglądu był on pozornie prostym urządzeniem, był w pełni programowalny, dzięki czemu można było go bez trudu dopasować do trybu ćwiczeń. Zarówno zmiana natężenia oporu pedałów, jak i regulacja wysokości siedzenia czy kierownicy również pomagały w jak najlepszej symulacji jazdy na rowerze wyczynowym, tym bardziej iż owy rower wyposażony był w możliwość dynamicznej „zmiany biegów” tak, by stopniowo podnosić trudność wykonywanego treningu. Jak niemal każdy rower do ćwiczeń, także i ten model posiadał pulpit, wskazujący nie tylko aktualną prędkość i przejechany dystans, ale również i poziom oporu i obciążenia, na jakie wystawiony był użytkownik. Pulpit mógł również być sprzężony z opaskami treningowymi, mierzącymi puls i temperaturę ćwiczącego.

Wszystko to pozwalało na niezwykle dokładną możliwość dopasowania ćwiczeń do konkretnego użytkownika i jego kondycji, i stopniowe podwyższanie trudności tak, by efekt owych ćwiczeń był jak najlepszy. Mimo iż było to urządzenie typowo treningowe, producent nie zapomniał również o komforcie użytkowania, więc zarówno siedzenie jak i kierownica były wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku materiału, który nie drażnił ciała podczas intensywnych, długich sesji treningowych i przypominał bardzo tworzywo sztuczne z jakiego wykonane były manetki i siedzenia w rowerach wyczynowych.