Ale życie!

Samodzielne wykonanie zadaszenia tarasu

Posiadając dom jednorodzinny z ogrodem, wiele osób decyduje się na budowę tarasu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą w spokoju cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu bez opuszczania własnej posesji. Żeby jednak nie musieć uciekać do wnętrza, kiedy tylko zacznie padać deszcz, warto pomyśleć o dodatkowym zadaszeniu. Jego samodzielne wykonanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wybrać sposób i poświęcić nieco wolnego czasu. Jeżeli zadaszenie będzie drewniane, trzeba jedynie pamiętać o jego konserwacji raz na kilka sezonów.

Jak wykonać zadaszenie nad tarasem?

zadaszenie tarasuPrzede wszystkim, kiedy decyzja o tym, że taras należy zakryć przed deszczem zapadnie, trzeba zdecydować się na odpowiedni rodzaj całej konstrukcji. Zadaszenie tarasu może być czasowe i przystosowane do demontażu lub osadzone na stałe. Te pierwsze wymagają opracowania odpowiedniego stelażu. Może być zrobiony z prętów metalowych malowanych proszkowo. Wystarczy, że będą one gwintowane, a pozwoli to na ich dokręcanie do siebie. Można na nie następnie nałożyć płyty z tworzywa albo naciągnąć materiał wodoodporny. Taką konstrukcję łatwo rozkręcić i schować na zimę. Jeżeli natomiast chce się wybudować zadaszenie na stałe, najłatwiej będzie to zrobić, wykorzystując drewno. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w wytrzymałe słupy drewniane. Te najlepiej wkopać w ziemię w narożnikach tarasu. Można je dodatkowo zalać betonem lub wzmocnić je dodatkowymi belkami. Na nich musi znaleźć się kratownica drewniana, którą pokryć można dowolnym materiałem odpornym na działanie opadów atmosferycznych. Taka drewniana konstrukcja zadaszenia musi zostać zaimpregnowana. Dzięki temu nie zacznie niszczeć po kilku miesiącach. Jeżeli wilgotność powietrza jest duża, na jej powierzchni mogą zacząć pojawiać się porosty. Wystarczy je oczyszczać za pomocą szczotki, niewielkiego nożyka lub szpachelki. Co kilka sezonów trzeba też powtarzać impregnację, aby mogła służyć przez wiele lat.

Zadaszenie tarasu można wykonać samodzielnie i jest to stosunkowo łatwe. Wystarczy zastanowić się nad tym, czy powinno ono być zbudowane na stałe, czy możliwe do rozłożenia i złożenia w razie potrzeby. Jeżeli ma być składane, trzeba wybrać odpowiednie rury, które pozwolą stworzyć stelaż, na który można naciągnąć tkaninę lub położyć płyty z tworzywa. Wybudowanie solidnego zadaszenia, które ma służyć lata, wymagać będzie użycia drewna i pokrycia go wytrzymałym materiałem. Trzeba w takiej sytuacji zadbać również o regularną impregnację.