Terapia sposobem leczenia nałogowych hazardzistów

Nałogowe granie należy do uzależnień behawioralnych. Polega na tym, iż osoba zmagająca się z tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus grania, nie jest w stanie powstrzymać się od tej czynności. Aktywność związana z graniem jest dominująca, często prowadzi do wielu problemów, jak utrata pracy, rodziny, problemy finansowe. Patologiczny hazard wymaga odpowiedniego leczenia, gdyż uzależnienie to utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Techniki wykorzystywane w ośrodkach leczących hazardzistów

ośrodki leczenia uzależnień od hazarduProblem ten staje się coraz bardziej powszechny, co wynika z łatwego dostępu do różnych typów hazardu. Dotyka osób w każdym wieku, coraz częściej pojawia się u młodzieży. Konieczne jest kompleksowe leczenie psychoterapeutyczne, w niektórych przypadkach należy włączyć lfarmakoterapię. Uzależnienie to negatywnie wpływa na życie emocjonalne, często pojawia się napięcie, smutek, lęk i rozdrażnienie. Osoby uzależnione zmieniają sposób myślenia, Wszystko kręci się wokół grania. Często odbierają rzeczywistość w zniekształcony sposób, pojawiają się u nich zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego. Do gier hazardowych zaliczyć można ruletkę, loterię, gry sportowe, wyścigi konne, a także granie w sieci. Uzależnienia zazwyczaj obciążone są wysokim ryzykiem finansowym. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim upośledzenie kontroli nad powstrzymaniem się od grania, potrzeba grania coraz większymi stawkami pieniężnymi, uczucie silnego dyskomfortu psychicznego. W takich sytuacjach warto odwiedzić miejsca, jakimi są ośrodki leczenia uzależnień od hazardu. Osoby chore mogą znaleźć w nich specjalistyczną pomoc. Psychoterapia wykorzystuje koncepcję poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną, humanistyczno-egzystencjalną. W przypadku nasilonych zaburzeń nastroju, objawów depresyjnych konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Proces terapeutyczny powinien przebiegać w kilku etapach, leczenie zawsze musi być dostosowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Osoby, które zmagają się z problem, jakim jest uzależnienie od hazardu, powinny zdecydować się na wizytę u psychologa.

Pomocna jest terapia w zamkniętych ośrodkach uzależnień. Można tutaj poradzić sobie z nałogiem pod czujnym okiem specjalistów, otrzymać specjalistyczną pomoc i wsparcie w sytuacjach trudnych. Stosuje się tutaj terapię indywidualną i grupową, a także techniki relaksacyjne, które pomogą uporać się z nieprzyjemnymi objawami. W leczeniu wykorzystuje się takie same metody, jak w przypadku innych uzależnień. Prywatne ośrodki położone są w spokojnej okolicy, gwarantują pełną anonimowość. Wsparcie mogą otrzymać nie tylko osoby uzależnione, ale także członkowie rodziny, którzy często są współuzależnieni i potrzebują wsparcia.