Ale życie!

Wybieramy rodzaj wentylacji do domu energooszczdnego

Każdy kto zamierza się budować powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku a także jakie możemy ponieść konsekwencje jej braku czy też jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy dla naszego rodzaju domu. Współcześnie większość z nas buduje domy energooszczędne, które są bardzo szczelne, dlatego niektórzy nazywają je termosami a to powoduje, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie będzie działała w takich warunkach. Jaki więc rodzaj wentylacji wybrać?

Jaki rodzaj wentylacji wybrać do budynku energooszczędnego?

RekuperacjaWiemy już, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie będzie prawidłowo działać w przypadku budowy domu energooszczędnego. Jakie więc jeszcze rodzaje mamy do wyboru? Otóż na różnych stronach internetowych możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat wentylacji oraz tego jak one sobie radzą w określonych warunkach. Jednak na tej podstawie nie warto samemu podejmować decyzji, ponieważ może ona się okazać błędna a my będziemy musieli ponosić kolejne wydatki związane z remontem całej sieci wentylacji. W tym przypadku najlepiej będzie jeśli poradzimy się eksperta, który weźmie pod uwagę wszelkie niezbędne dane i podpowie nam jaki rodzaj wentylacji powinniśmy wybrać. Obecnie najpopularniejsza jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która najlepiej sprawdza się w domach energooszczędnych. Dlaczego akurat ona? Ponieważ dzięki niej mamy dostęp przez całą dobę do czystego i świeżego powietrza bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Jak działa rekuperacja? Schemat działania jest bardzo prosty. Montujemy rekuperator, kanały wentylacyjne a także wyrzutnię oraz czerpnię (lepiej jest jednak wziąć to pod uwagę już na etapie projektu, ponieważ łatwiej będzie ukryć kanały, którymi przemieszcza się powietrze). Czerpnia zasysa powietrze z zewnątrz, które następnie kanałami wędruje do rekuperatora. Tam jest oczyszczane i ogrzewane a następnie wpuszczane do naszych pomieszczeń. Z kolei z innych pomieszczeń pobierane jest brudne i zanieczyszczone powietrze, które wędrując kanałami przez rekuperator oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko czyste powietrze, ale również znacznie obniżamy swoje rachunki za prąd.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to idealne rozwiązanie do bardzo szczelnych domów, w których otwarcie okna powoduje duże straty ciepła. W przypadku rekuperacji wcale nie musimy otwierać okien a to oznacza, że nie będziemy musieli słuchać sąsiada, który puszcza swoją ulubioną muzykę czy hałasuje kosiarką lub innym sprzętem.