Ale życie!

Z czego składa się most napędowy?

Posiadając samochód nie zawsze wiemy z czego tak dokładnie jest on zbudowany, oraz co powinniśmy zrobić kiedy się zepsuje. Oczywiście najlepszym wyjściem jest udanie się do mechanika, który odpowiednio zajmie się naszym autem i je naprawi. Jednak dobrym pomysłem może być również zasięgnięcie wiedzy ze stron bądź czasopism fachowych, z których będziemy mogli dowiedzieć się, że nasz samochód posiada na przykład most napędowy.

Budowa mostu napędowego

polecany olej do mostu napędowegoGłównym zadaniem mostu napędowego jest przekazywanie mocy na koła. W samochodzie występuje on w formie osi. Jednak nie zawsze jest umieszczony w tym samym miejscu. W starszych samochodach i takich, które zajmują się przewożeniem ciężkich ładunków w trudnych warunkach, most umieszczony jest w rurze, która podczas jazdy porusza się razem z kołami. Taka konstrukcja nosi nazwę sztywnej. Jednak zaczęto od tego odchodzić i dziś stosuje się już inny układ. Zrezygnowano z zamknięcia mostu napędowego i zamiast tego pozwolono mu na samodzielną pracę, łącząc go z kołami za pomocą resorów. Mechanicy to rozwiązanie nazywają zawieszeniem niezależnym. Most napędowy składa się z kilku elementów. Budowany jest z półosi, które dzielimy na sztywne i przegubowe, mechanizmu różnicowego i przekładni głównej. Pierwsza część ma formę wałów i jest elementem łączącym, przez który skrzynia biegów jest w stanie przekazywać moment napędowy koła. Mechanizm różnicowy, jaki i przekładnia główna zbudowane są z przekładni zębatych. Te dwa elementy wpływają na zmniejszenie zużycia opon oraz zwiększenie momentu obrotowego. Całość jest zamknięta w pochwie reakcyjnej, czyli po prostu w rurze. Wyróżniamy most napędowy przedni, tylni i środkowy, a także sztywny oraz z niezależnym zawieszeniem kół. Jeśli chcemy by nasz samochód działał poprawie, a jego części nie ulegały zniszczeniu musimy zaopatrzyć się w odpowiedni olej. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór. Jednak najlepiej skonsultować się z mechanikiem i wybrać przez niego polecany olej do mostu napędowego. Pozwoli to nam na zachowanie go w dobrym stanie. Ponadto nie będzie wpływał negatywnie na pozostałe części naszego samochodu.

Budowa samochodu nie jest prosta do zapamiętania. Jednak po konsultacji z mechanikiem jesteśmy w stanie zadbać o nasz pojazd w odpowiedni sposób. Oczywiście musimy przygotować się na większe wydatki, ponieważ oleje do mostu napędowego nie są bardzo tanie. Jednak zapewnią mu odpowiednią ochronę, przez co z pewnością w przyszłości nie będziemy mieli z nim większych problemów.