Zasada działania tachometru w zegarkach

 

Wybór zegarka naręcznego może być łatwiejszy, jeśli będziemy wiedzieć czego tak naprawdę szukamy. W salonach z zegarkami można dostać zawrotu głowy od ilości zegarków do wyboru. W ofercie sklepów internetowych jest tego jeszcze więcej. Na szczególną uwagę zasługują zegarki z małymi tarczami w środku dużej tarczy. Są to zegary chronografu, czyli stopera mierzącego czas za pomocą wskazówek. Z chronografem w parze idzie z reguły tachometr.

Zegarek z tachometrem obliczy naszą prędkość

zegarki adriatica ze sklepu internetowegoŁatwo jest poznać, który zegarek jest tylko z chronografem, a który wyposażony jest również w tachometr. Małe tarcze służą do pomiaru różnych jednostek czasu. Po uruchomieniu stopera w zegarku małe tarcze odliczają setne sekundy i minuty a na głównej tarczy zaczyna poruszać się wskazówka sekundowa. Tak właśnie działa w zegarku chronograf. Jeśli zegarek ma wokół głównej tarczy napisane liczby na pierścieniu to na pewno jest to również zegarek z tachometrem. Najczęściej liczby te zaczynają się od pięciuset, która jest umieszczona zaraz obok godziny dwunastej po jej prawej stronie. Zegarki Adriatica ze sklepu internetowego mają w większości modeli chronograf z tachometrem. A sama zasada działania tego analogowego prędkościomierza jest bardzo prosta. Pozwala on obliczyć prędkość mierzoną na odcinku jednego kilometra bądź jednej mili. Działa to w taki sposób. Zakładając, że pokonujemy odcinek jednego kilometra uruchamiamy chronograf podczas startu i zatrzymujemy po przebyciu powyższego dystansu. Duża wskazówka sekundowa na głównej tarczy zatrzyma się wskazując czas, w którym tą odległość przebyliśmy. Liczba, którą na pierścieniu zegarka wskaże wskazówka sekundowa będzie oznaczała dokładną prędkość z jaką się poruszaliśmy. W praktyce trudno sobie wyobrazić wykorzystywanie tej funkcji na co dzień, ale jest ona niezwykle popularna pośród żeglarzy. I dlatego właśnie najdokładniejsze tachometry możemy spotkać w zegarkach przeznaczonych dla miłośników żeglowania. Znając już zasadę działania chronografu z chronometrem można spokojnie poszukać fajnego zegarka w internecie. Kupując zegarek w sieci na pewno zapłacimy o wiele mniej, aniżeli w salonie z zegarkami.

Nowoczesne zegarki z małymi tarczami wyglądają dizajnersko i bardzo modnie. Trzeba jednak wiedzieć, że małe tarcze i pierścień wokół koperty mają też swoją przydatną funkcjonalność. Ciekawy i sportowy wygląd to jedno, a drugie to narzędzie do odmierzania czasu i prędkości. Zegarki z tachometrem mogą się przydać w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Są za to niezastąpione dla żeglarzy i marynarzy.