Znalezienie dobrego psychoterapeuty

W życiu niemal każdego z nas przychodzi gorszy moment. Codziennie czujemy się coraz gorzej. To nie jest ból fizyczny, ale psychiczny. Jak wynika z badań, większość Polaków radzi sobie z takimi problemami sami. Zazwyczaj są to osoby u których pogorszenie nastroju jest chwilowe. Czasem trwa jedynie kilka godzin lub góra cały dzień, by potem wstać następnego dnia w pełni sił, a posępny nastrój zniknął.

Kiedy udać się do psychoterapeuty? 

psychoterapeuta w PoznaniuTo normalne, nie ma chyba na świecie człowieka, który dzień w dzień ma dobry humor, a złe chwile go nie dotyczą. Jednak, gdy obniżenie nastroju utrzymuje się długo, a my już zapomnieliśmy jak to jest czuć się dobrze, bez „ciężaru na duszy” powinniśmy wiedzieć, że coś jest nie tak. W tej kwestii potrzebna jest pomoc specjalisty. Wiele osób jednak nie wie do kogo się udać, czy powinien umówić się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty czy może psychiatry? Skąd wiedzieć kto pomoże nam uporać się z problemami natury psychicznej? Najłatwiej zapamiętać to tak: do psychologa zgłaszasz się w razie przygnębienia, przejściowych kłopotów czy apatii. Z kolei psychoterapeuta jest specjalistą od poważniejszych dolegliwości, gdy nasze problemy trwają już długo, a my straciliśmy już nadzieję, że to „samo minie”. Do psychoterapeuty zwracamy się gdy męczy nas depresja, mamy zaburzenia snu lub odżywania. Do niego przychodzimy też, gdy wykazujemy zachowania obsesyjno-kompulsywne czy mamy objawy psychosomatyczne. Jak znaleźć specjalistę w swoim mieście? Po pierwsze – poszukaj w internecie, np. wpisując hasło: psychoterapeuta w Poznaniu. Wtedy z pewnością znajdziesz wielu specjalistów, którzy działają w twojej miejscowości. W samym Poznaniu działa wielu znakomitych specjalistów. Wielu ludzi po odbyciu psychoterapii dzieli się swoimi opiniami w internecie, na forach, blogach czy stronach specjalistycznych, gdzie ocenia usługi danego psychoterapeuty. Warto na sam początek umówić się jedynie na pierwszą wizytę i sprawdzić czy ta konkretna osoba nam odpowiada, a my jesteśmy w stanie uwierzyć, że nam pomoże. To bardzo ważne. 

Należy pamiętać, że dobry kontakt z psychologiem czy z psychoterapeutą jest kluczowy. Nie bagatelizujmy tego, ponieważ jeżeli po kilku wizytach wciąż nie czujemy się lepiej, a depresja się pogłębia, powinniśmy pomyśleć o zmianie lekarze. Jednak tutaj należy być ostrożnym, bo być może wystarczy szczerze porozmawiać z terapeutą o swoich wątpliwościach. Zmiana terapeuty wydaje się być najprostszym rozwiązaniem, tylko czy właściwym? Warto to dogłębnie przemyśleć.